Sieci szpitali a Badania Kliniczne

Data: 2017-09-30

Od jutra tj. 1 października 2017 zaczynają działać tzw. Sieci szpitali. Napisano na ten temat już wiele artykułów, ale co zmieni się z perspektywy badań klinicznych ?

Dostęp do poradni: do dzisiaj głównym źródłem pacjentów do badań klinicznych były poradnie specjalistyczne. Od jutra większość porad kardiologicznych, diabetologicznych, neurologicznych będzie prowadzona w ramach przyszpitalnych poradni internistycznych (bo każdy ze szpitali w sieci ma obowiązek prowadzić poradnię pediatryczną, internistyczną i anestezjologiczną). To w tych poradniach będą się pojawiali pacjenci z nową diagnozą, a nie w dotychczasowych poradniach specjalistycznych (w tym zakontraktowanych poradniach prywatnych). Jak to wpłynie na pulę pacjentów do badań klinicznych ? W jakim stopniu lekarze z tych poradni przyszpitalnych będą przygotowani do rozmowy z pacjentami na temat badań klinicznych, czy będą mieli na to czas ? Odpowiedź wydaje się być oczywista. W niektórych szpitalach prawdopodobnie pojawią się chętni aby pracować na wolontariacie, byle tylko mieć dostęp do odpowiedniej puli pacjentów, których będzie można prowadzić komercyjnie. Ale w większości przypadków pacjent będzie musiał sam aktywnie szukać dla siebie możliwości innowacyjnej terapii, bo w publicznym szpitalu takiej nie będzie i/lub będzie ograniczona.

Standardowa procedura: dotychczas każda procedura była odpowiednio punktowana i pacjent często był leczony tak, aby wyrobić więcej punków. Od jutra każda hospitalizacja będzie musiała być optymalizowana, czyli etap diagnostyki częściowo przejmą poradnie przyszpitalne, a sama hospitalizacja będzie skrócona do minimum. Każda kolejna doba pacjenta w szpitalu to będą dodatkowe koszty czyli zmniejszenie budżetu jaki na jednostkę przewidział NFZ. Określenie „standardowa procedura szpitala” praktycznie przestaje istnieć, bo każda aktywność to koszt. Zatem czy hospitalizacja pacjenta w badaniu będzie proporcjonalnie kosztowna dla podmiotu leczniczego jak hospitalizacja takiego samego pacjenta, który nie jest w badaniu ? Może się okazać, że część wizyt pacjentów przestanie być opłacalna dla Ośrodka.

Kontrakty z Ośrodkiem: biorąc pod uwagę powyższe bardzo prawdopodobne jest, że pewne procedury, które dotychczas były traktowane jako standard Ośrodka i finansowane z NFZ przestaną być finansowane. Dotyczy to przede wszystkim Ośrodków, które straciły finansowanie, ale i tych, które będą zmuszone optymalizować koszty leczenia. Czy będzie to skutkowało re-negocjację kontraktów – może się okazać, że za kilka tygodni przedstawiciele Sponsora będą mieli bardzo dużo pracy.

Potencjał ośrodka: o ile obecna baza pacjentów istniejących Ośrodków pozostaje bez zmian, to bardzo prawdopodobnym jest, że dotychczasowe źródło nowych pacjentów będzie zupełnie w innym miejscu- to poradnie przyszpitalne, a nie prywatne gabinety. Warto o tym pamiętać szacując potencjał Ośrodków podczas procesu feasibility- wszystkie dane z ostatnich miesięcy przestają być aktualne, bo od jutra wielu pacjentów będzie w innym miejscu.

Weryfikacja kryterium włączenia: każdy kto miał okazję pracować po stronie Ośrodka wie, że odnalezienie dokumentacji medycznej pacjenta potencjalnie kwalifikującego się do badania to dopiero połowa sukcesu. Aby pacjent został włączony, musi zaufać lekarzowi, lekarz musi mieć przygotowanie i czas, aby wytłumaczyć pacjentowi na czym polega eksperyment i jakie procedury go czekają – to zajmuje bardzo dużo czasu- czy internista w poradni przyszpitalnej będzie miał takie kwalifikacje i czas na to ? Szczerze wątpię.

Jako serwis BKWP.pl zachęcamy do umieszczania informacji na temat prowadzonych przez Ośrodki badań (za pomocą konta „Ośrodek”), pacjentów, bliskich i znajomych, lekarzy do tworzenia rekordów pacjentów poszukujących innowacyjnych terapii (za pomocą odpowiednio konta „Pacjent” lub „HCP”). Usługi są bezpłatne, a jest szansa, że przy odpowiednio dużym zainteresowaniu każdy pacjent znajdzie dla siebie bezpłatną terapię poza poradnią przyszpitalną. Oczywiście nie można wykluczyć, że nowy model sprawi, że kolejki znikną, a poradnie przyszpitalne zapewnią pełną opiekę w każdym schorzeniu, ale nie stanie się tak w ciągu najbliższych kilku miesięcy (a może nawet lat). Czy kilka % budżetu o jaki powalczą teraz prywatne placówki wystarczy do zabezpieczenia potrzeb pacjentów ?

Zapraszamy do komentarzy na naszej stronie na FB, a po szczegółowe informacje dotyczące serwisu i prowadzonych usług na info@bkwp.pl.