Jak rozpocząć pracę w branży – perspektywa lekarza.

Data: 2018-03-29

Jak rozpocząć pracę w branży – perspektywa lekarza.

Tutaj pisaliśmy na temat tworzenia Ośrodka: ,

nie każdy, jednak dysponuje odpowiednim doświadczeniem, czy wprost -budżetem.

O ile w latach 2016-2017 zarejestrowano w Polsce porównywalną liczbę badań, o tyle 2018 rozpoczął się bardzo dobrze. Już widać zwiększony ruch w działach personalnych firm i coraz lepsze oferty pojawiają się dla doświadczonych CRA, a to może świadczyć o tym, że liczba projektów wzrasta. Zarówno zmiana prawa farmaceutycznego (zatwierdzona w ubiegłym tygodniu), umożliwiająca pierwotne zgłoszenie badania bez podpisanych kontraktów, jak i zmiany związane z dyrektywą 536/2014 z dużym prawdopodobieństwem zwiększą liczbę prowadzonych w Polsce badań.

Wzrost liczby badań niesie za sobą również wzrost liczby Ośrodków (i Badaczy), którzy będą włączeni do projektów. I tu pojawia się kolejny problem – bo w tych Ośrodkach coraz częściej są prowadzone badania wzajemnie konkurencyjne i brakuje lekarzy do pracy.

Z tego powodu mamy idealny moment aby rozpocząć pracę przy badaniach klinicznych. Każdy student/stażysta/rezydent (o ile ma podstawową wiedzę, jest odpowiednio zmotywowany i ma na to czas) może liczyć na pracę koordynatora w Ośrodku. Wynagrodzenie nie jest wysokie, ale wraz z doświadczeniem i uzyskaniem PWZ staje się współbadaczem, a wynagrodzenie zaczyna być atrakcyjne.

Inaczej wygląda sytuacja lekarzy z doświadczeniem, praktyków, którzy mają swoją pulę pacjentów, przyjmujących z poradniach specjalistycznych, czy pracujących na oddziałach. Wzrost liczby projektów sprawia, że wiele Ośrodków poszukuje takich osób do współpracy. Zakres takiej współpracy oraz stawki zależą w dużym stopniu od projektu, ale w wielu miejscach są motywujące. W tym tygodniu ogłosiliśmy, że poszukujemy gastroenterologów (w tym roku zostanie uruchomionych >20 projektów w tym wskazaniu w kilkudziesięciu Ośrodkach w Polsce), ale dotyczy to również innych wskazań.

Jeszcze inaczej współpraca może wyglądać z lekarzami rodzinnymi. Pisaliśmy już o badaniach pragmatycznych, ale w każdej przychodni POZ pojawiają się pacjenci z chorobami przewlekłymi, na które poszukiwane są nowe terapie, a wstępna weryfikacja pacjentów do badania (pre-screening), jest równie ważny (i cenny), co dalsze etapy. Dlatego to właśnie lekarze pierwszego kontaktu, przyjmujący po kilkudziesięciu pacjentów dziennie, to „oczy i uszy” lekarzy specjalistów. To czy tacy lekarze będą chcieli prowadzić pacjentów w badaniu (jako SI), czy poinformują pacjenta o prowadzonych badaniach zależy głównie od nich samych.

My ze swojej strony chętnie porozmawiamy z lekarzami, którzy chcieliby rozpocząć pracę w badaniach. W drugim kwartale 2018 planujemy nowy projekt aby mocniej popularyzować badania kliniczne u lekarzy pierwszego kontaktu.

Jeżeli poszukujecie pracy przy badaniach lub lekarzy do swoich Ośrodków- napiszcie do nas.

 

info@bkwp.pl