Badania kliniczne w gastroenterologi - jak szukać ?

Data: 2018-05-18

„Znasz jakiegoś dobrego gastrologa ?”

„Mam biegunki, bóle brzucha, pojawia się krew, ale są przecież tak długie kolejki do specjalisty…”.

Spotkaliście się z tym u swoich znajomych ?

Choroba Leśniowskiego i Crohna czy Wrzodziejące Zapalanie Jelita, dotyczy również osób młodych. Pierwsze objawy mogą się pojawić już u nastolatków. Badanie endoskopowe w programie profilaktycznym zazwyczaj dotyczy osób po 40 roku życia. Co robić ?

Kolonoskopia na pewno nie należy do przyjemnych zabiegów, ale w wielu przypadkach odpowiednio wczesna diagnoza znacznie poprawia jakość życia, czy rokowania. Dlatego gdy tylko pojawią się u Was czy Waszych bliskich i znajomych pierwsze niepokojące objawy, nie zwlekajcie.

Porozmawiajcie ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i badajcie się. Zapytajcie co sądzi o badaniach klinicznych i jak tylko będzie miał ochotę pomóc w odszukaniu odpowiedniego projektu (nie tylko w tym wskazaniu), niech się z nami skontaktuje.

Pre-screening do badania klinicznego, nie jest najlepszym sposobem na „skrócenie kolejki”, ale są projekty, które wymagają osób ze świeżym rozpoznaniem, więc pre-screening dotyczy dużej grupy osób.

Mamy nadzieję, że badania kliniczne okarzą się ostatnim wyborem i postęp choroby nie będzie tego wymagał, jeżeli jednak tak się stanie przygotowaliśmy instrukcję jak wyszukać i zgłosić pacjenta do badania klinicznego w serwisie BKWP.pl

Prezentacja

Zachęcamy wszystkie Ośrodki do umieszczania informacji o swoich projektach – czym więcej projektów w bazie tym większa szansa, że uda się komuś pomóc. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne dla wszystkich.

Niedawno pisaliśmy, że jeden ze Sponsorów poszukiwał lekarzy do współpracy (zarówno jako Główny Badaczy, jak i Współbadacz) okazuje się, że liczba badań w gastroenterologii jest tak duża, że ogłoszenie nadal jest aktualne. Jeżeli ktoś ma ochotę spróbować – dajcie znać.

 

Na koniec najważniejsza sprawa – ostatnio bardzo wiele mówi się o „patient centricity” o skoncentrowaniu się na sprawach pacjentów, o ich udziale w badaniach klinicznych nie tylko jako uczestnik, ale również jako partnerzy podczas ich planowania i realizacji. Dziękujemy za miły kontakt ze strony administratorów grupy na FB Crohn & Colitis Grupa Wsparcia Polska ale takich grup jest dużo więcej, organizacje pacjenckie, lokalne i globalne; te mniej i bardziej formalne. Jeżeli tylko czujecie, że środowisko Badań Klinicznych w Polsce może Wam jakoś pomóc, dajcie znać. Może uda się wymienić kontaktami, może uda się poinformować o nowych projektach, może uda się zorganizować badania przesiewowe, może w końcu uda się zorganizować wspólne spotkanie.

 

Zapraszamy na naszą grupę na FB tutaj lub do bezpośredniego kontaktu na info@bkwp.pl