Praca dla pielęgniarek – badania kliniczne.

Data: 2018-06-28

Praca dla pielęgniarek – badania kliniczne.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na naszej stronie, w przypadku każdego stanowiska w branży badań klinicznych – ważne są 3 elementy:

Education

Experience

Training

Tak jest również w przypadku stanowiska „Study Nurse”, nie jest jednak nigdzie powiedziane, że ktoś z tytułem pielęgniarki (i/lub położnej), nie może pełnić innego stanowiska. W wielu Ośrodkach doświadczenie zdobywa się stopniowo, a wraz z nim stanowisko i zakres obowiązków zwiększa się. Ogromną przewagą osób z takim wykształceniem jest uprawnienie do pobierania materiału do badań laboratoryjnych. Z punktu widzenia Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP) sprawa jest dość prosta – główny badacz deleguje obowiązki i „study nurse” wykonuje swoje aktywności. Z punktu widzenia polskiego prawa nie jest to już aż tak oczywiste. Tutaj znajduje się ciekawe opracowanie – kto, jaki oraz czy samodzielnie może pobierać materiał do badań.

 1. Education – dyplom, a bardziej nr PWZ jest wystarczający, na stronie http://nipip.pl/weryfikacja-pwz/ pracodawca będzie mógł sprawdzić, kwalifikacje.
 2. Experience – tutaj pojawia się, paradoks „Catch 22” jak zdobyć pracę, w badaniach klinicznych, jeżeli warunkiem uzyskania pracy jest zawsze wcześniejsze doświadczenie w tej branży. Od tego jesteśmy – my- BKWP, żeby postarać się również o takie możliwości.
 3. Training- w przypadku stanowiska jakim jest „Study Nurse” zdecydowana większość umiejętności, jak pobranie materiału do diagnostyki, podanie leku, jest już wyuczona. Dochodzi przygotowanie próbek do wysyłki, co nie wymaga wielu szkoleń. Ważne, czy wręcz kluczowe, jest posiadanie odpowiednich certyfikatów:

przykładowe szkolenie z GCP E6 R2 : https://gcp.nidatraining.org/

przykładowe szkolenie z IATA:https://news.mayomedicallaboratories.com/2017/06/29/dangerous-goods-training/

Kolejnym pytaniem jakie kandydat musi sobie zadać, jest jakiej pracy oczekuję. Praca przy badaniach klinicznych faz II-IV zazwyczaj po pewnym czasie staje się „nudna”, wieloletnie programy, te same procedury, przewidywalne przypadki, czy wręcz „znajomi”, a nie pacjenci. Zatem być może praca na część etatu umożliwi stały kontakt z zawodem.

CV. Z dużym prawdopodobieństwem życiorys jest decydujący o tym, czy uda się rozpocząć pracę w Ośrodku. Pisząc w tym przypadku – należy zrozumieć perspektywę pracodawcy- potrzebuję możliwie samodzielnego pracownika, z PWZ i znajomością angielskiego. Co zatem należy umieścić ?

 • Nr PWZ
 • Wykształcenie (gdzie ? kiedy? )
 • Szkolenia zawodowe (gdzie ? kiedy? )
 • Szkolenia związane z BK : GCP, IATA, ISO14155 (gdzie ? kiedy? )
 • Miejsce pracy/zamieszkania
 • Dyspozycyjność
 • Znajomość systemów i programów komputerowych: EDC, IVRS (jakie ?), MS Office
 • Doświadczenie (jakie badanie: faza, wskazanie, liczba pacjentów)
 • Praktyczne doświadczenie jako kierowca (samo prawo jazdy niewiele wnosi)
 • (RODO) Oświadczenie dotyczące zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu przeprowadzenia rekrutacji zgodnych z ustawa z 10 maja 2018.

Tak przygotowane CV najlepiej przekazać komuś, kto jest już związany z badaniami klinicznymi lub przesłać np. do nas na praca@sitebkwp.pl.

Wynagrodzenie dla pielęgniarek bywa bardzo różne – stawki godzinowe, za konkretną aktywność, lub stała pensja. Wg naszego zestawienia mała część osób na stanowisku Study Nurse pracuje na całym etacie, ale u takich osób wynagrodzenie wynosi 2,5-6 tys/miesiąc.

Obecnie tworzymy bazę osób chętnych dołączyć do zespołu CCTS, prowadzącego wizyty domowe u pacjentów, stawki zależą od znajomości języka angielskiego oraz doświadczenia, ale są w przedziale od 15-25 Eur/h.

Więcej o pracy przy badaniach klinicznych znajdziecie tutaj