Zarobki w branży Badań Klinicznych w Polsce (październik 2018) - ankieta

Data: 2018-09-29

W styczniu 2018 przygotowaliśmy ankietę dotyczącą zarobków w branży badań klinicznych.

Udało się zebrać ponad 350 odpowiedzi, z których przygotowaliśmy zestawienie. Dla jednych była to ciekawa lektura, dla innych źródło wyjściowej stawki w negocjacjach na rozmowie kwalifikacyjnej, dla jeszcze innych impuls do rozważań na temat ewentualnej zmiany. Po publikacji wyników miałem okazję rozmawiać z wieloma osobami i na tej podstawie udało się określić dlaczego wyniki nie dawały pełnego obrazu.

  • wartość wynagrodzenia staje się drugorzędna, gdy pracy jest tak wiele, że nie zostaje czasu na życie prywatne
  • atmosfera w pracy jest często ważniejsza niż wysokość pensji
  • łatwiej otrzymać podwyżkę, gdy zmienia się pracę, niż awansując wewnątrz struktury
  • poza Warszawą jest ograniczona możliwość zmiany pracy, więc stawki bywają niższe
  • w publicznych ośrodkach warunki są inne niż w prywatnych
  • możliwość rozwoju ma większą wartość niż podwyżka

Oczywiście znacznie więcej można by tutaj wymieniać, ale to chyba najważniejsze argumenty za i przeciw zmianie pracodawcy.

Początek 2018 to (prawdopodobnie) dużo większa liczba projektów w Polsce. Już w okolicach marca bardzo ciężko było o dobrych CRA’ów z doświadczeniem, którzy aktywnie szukali pracy. Niedługo później zabrakło też doświadczonych koordynatorów w Ośrodkach (awansowali na CTA, czy też nawet wprost na CRA). I o ile w wakacje była lekka stabilizacja, nadal brakuje osób na rynku. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej badań prowadzi się w systemie RBM, który zakłada mniejsze zaangażowanie CRA’ów – duże zapotrzebowanie na pracowników na rynku – jest zastanawiające.

Biorąc to wszystko pod uwagę – dołożyliśmy kilka pytań, aby lepiej zrozumieć zależność: pensja- zadowolenie z pracy, bo od wielu osób słyszymy, że obecnie szuka się dobrych pracodawców, a nie wysokiego wynagrodzenia. Czy tak jest naprawdę ?

Mam nadzieję, że tym razem dołączą do nas rekruterzy oraz przedstawiciele HR i uda się wyciągnąć bardziej celne wnioski niż ostatnio.

 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety proszę o wprowadzenie wartości brutto bez „car allowance” i innych benefitów.

Dla osób zainteresowanych wsparciem inicjatywy – w.janus@bkwp.pl

Dane zbieramy do końca października, wyniki opublikujemy na początku listopada.