Jak aplikować do branży badań klinicznych ?

Data: 2017-11-01

Jak aplikować do branży badań klinicznych ?

Wpisując w google pytanie „jak pisać CV” otrzymacie kilkaset tysięcy wyników – dlatego nie będzie to kolejna złota myśl na ten temat. To co skłoniło mnie do podzielenia się swoją opinią to ostatnia rekrutacja jaką mieliśmy przeprowadzić na stanowisko koordynatora w Ośrodku w Lublinie. W ciągu pierwszych 24h przesłano kilkanaście zgłoszeń, z których niestety z większości wynikało, że osoby aplikujące nie mają świadomości co ważne. Co w takim razie zrobić, aby dać sobie szanse, czy zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy ?

1) „Education, experience, training”.

To 3 warunki, jakie ma spełniać Badacz zgodnie z GCP, ale równie dobrze możemy to zastosować do każdej innej osoby, która chciałaby pracować przy badaniach klinicznych. Dlatego na tym powinniśmy się skupić przygotowując dokument – wykształcenie (w jaki sposób może być przydatne w badaniach klinicznych), doświadczenie (gdzie pracowaliśmy i jak to przekłada się na nasze kompetencje), szkolenia – i tutaj podstawą podstaw jest aktualny certyfikat z dobrej praktyki klinicznej a w przypadku koordynatora również znajomość wytycznych IATA dotyczących transportu próbek biologicznych i suchego lodu. Nr prawa wykonywania zawodu jest na pewno mile widziane.

2) Certyfikaty

W sieci istnieją darmowe szkolenia z IATA czy GCP, zdobycie certyfikatu wymaga od kilkunastu minut, do kilku godzin. Musicie jednak mieć świadomość, że pracodawcy wiedzą co kryje się pod konkretnym linkiem (rodzajem certyfikatu) i wiedza ta może być zweryfikowana w pierwszych trzech pytaniach. Dlatego nie warto traktować zdobycie certyfikatu jak „checklistę”, a faktycznie trzeba się do tego przyłożyć.

3) Wiedza

Jeżeli w ogłoszeniu nie ma informacji o wymaganym doświadczeniu, to prawdopodobnie pracodawca skłonny jest zainwestować w kandydata i wyszkolić go. Nie oznacza to, że szansę ma osoba, która to samo CV wysyła do każdej oferty, niezależnie od tego czy dotyczy finansów, sprzedaży, czy badań klinicznych. Trzeba mieć minimum informacji, jaką można zdobyć od osób, które już pracują w branży, z książek, czy wprost z publikacji w internecie.

4) Mogę pracować, choćby za darmo

Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę, jak trudno jest rozpocząć pracę w branży. Mają też świadomość, że duża część osób aplikuje na podstawowe stanowiska, jako etap w osiągnięciu celu jakim jest np. monitorowanie badań klinicznych. Nie jest to oczywiście nic złego, ale uczciwość na tym etapie pomoże uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości. Pracodawca poszukuje osoby do pracy (nie do szkolenia), inwestuje niemałe środki (czas i pieniądze) aby wychować sobie pracownika, dlatego stawianie wygórowanych warunków po zdobyciu 6 miesięcy doświadczenia – nie jest dobrym pomysłem. Ta branża jest naprawdę mała i „zła opinia” u jednego pracodawcy może zatrzymać karierę. Zdecydowanie lepiej mieć przygotowane oczekiwania finansowe/rozwojowe w perspektywie 2-3 lat niż wmawiać, że chce się pracować za najniższą krajową.

5) Język korzyści

Czytając CV spływające do BKWP, często widzę „suchą” listę stanowisk, na jakich kandydat pracował, nie jest to dobry pomysł. Znacznie lepiej pokazać w CV konsekwencje, że się czegoś szuka, że się czegoś chce. Wraz z informacją o stanowisku musi być zawarta informacja – co ta praca wnosi do stanowiska na jakie się aplikuje. Osoba, która czyta CV nie powinna się domyślać, co kandydat chciał przekazać- lista kompetencji oraz jak te kompetencje mogą mu się przydać musi być czytelna.

6) Czy mam świadomość co robię ?

Każdy ośrodek, każda firma jest inna. W zależności od struktury, wielkości, etapu rozwoju, sposobu zarządzania, właścicieli i osób decyzyjnych aplikując na to samo stanowisko oczekiwania mogą być skrajnie różne. Zanim wyślecie swoje CV – musicie odrobić lekcję – dowiedzieć się kto to CV otrzyma i dostosować treść do osoby, która będzie je czytała.

7) Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Niby rzecz oczywista, a okazuje się, że nadal wiele osób zapomina o umieszczeniu tej informacji. Konsekwencją jest brak możliwości przetwarzania danych – w praktyce – nikt nie oddzwoni.

8) Kompetencje

W ubiegłym tygodniu na szkoleniu z GCP na jednym z Uniwersytetów Medycznych miałem możliwość spotkać się z kilkudziesięcioosobową grupą studentów- zadałem kilka pytań typu: czy mają prawo jazdy, czy znają Excel’a, czy miel okazję rozmawiać z osobą o odmiennych poglądach, czy mieli okazję ostatnio pisać list do urzędu (było to dość spontaniczne, wiec dokładnie nie odtworzę tych pytań), większość osób odpowiadało twierdząco. Kolejną serią pytań było: czy zdarzyło im się prowadzić samochód przez 500km w ciągu jednego dnia, czy korzystają z Excel’a minimum 3 razy w tygodniu, czy zdarzyło im się przekonywać profesora, że robi coś niezgodnie z procedurą, albo czy pismo dotyczyło projektu wartego miliony. W tym przypadku odpowiedzi były zazwyczaj przeczące. Specjalista badan klinicznych (niezależnie od stanowiska) to wypadkowa bardzo wielu kwalifikacji i kompetencji, których nie da się nauczyć z żadnej książki, czy podczas szkoleń. Te kompetencje można zdobywać stopniowo i stawać się coraz lepszym, ale żaden certyfikat, czy dyplom uczelni tego nie zapewnia. Dlatego jeżeli piszecie coś w CV – to zastanówcie się, czy ta kompetencja może się jakoś przydać i czy przypadkiem nie świadczy o tym, że nie nadajecie się do tej pracy. Tutaj nie ma dobrego sposobu- musicie mieć minimum wyczucia i świadomie wybrać to co jesteście w stanie „obronić” podczas rozmowy.

 

W najbliższym czasie ma być uruchomiony projekt w którym BKWP we współpracy z innym podmiotem ma przygotować osoby do pracy w Ośrodkach. Będziemy realizowali projekt w kilku lokalizacjach w Polsce, a osoby, które przejdą przez pierwszy etap będą mogły liczyć na pracę i szkolenia. Dlatego jeżeli jesteście zainteresowani rozpoczęciem pracy w branży badań klinicznych, przygotujcie świadomie CV i zapraszamy do tworzenia wizytówki plus dla konta CRA/CTS w serwisie BKWP (instrukcja). Jak tylko będziemy mogli przekazać szczegóły skontaktujemy się z Wami. Z drugiej strony – jeżeli poszukujecie osób do pracy w swoich firmach/ośrodkach – dajcie znać – chętnie pomożemy wybrać odpowiednich kandydatów.

Być może przydadzą wam się wcześniejsze wpisy: https://bkwp.pl/news/details/31

Tradycyjnie zachęcamy do komentarzy na naszej stronie na FB: https://www.facebook.com/bkwppl/

Powodzenia !