Możliwości rozwoju w branży – jak zacząć, kiedy zmienić?

Data: 2018-05-17

Możliwości rozwoju w branży – jak zacząć, kiedy zmienić?

Prowadzący: Wojciech Janus

Koordynator: Maria Modelska

Data: 21.04.2018r.; godz.: 15:00 – 16:30

Miejsce: II spotkanie pt. Integracja Branży Badań Klinicznych w Polsce; Pub Lolek, Warszawa

 

Poruszone kwestie:

 

Jak rozpocząć pracę nie mając doświadczenia?

 

Koniecznością jest posiadanie:

 1. Aktualnego certyfikatu szkolenia i znajomości GCP;
 2. Kompetencji, które można wykorzystać w badaniach klinicznych.
 3. Chęci.

Więcej tutaj.

 

Szkolenia i certyfikat z GCP

 

Znajomość Dobrej Praktyki Klinicznej jest koniecznością (data ostatniego szkolenia powinna się znajdować w CV). O ile w Polsce aktualnym przepisem jest Rozporządzenie z 2 maja 2012 roku , to certyfikat powinien być na szkolenie, które zawiera dodatek ICH-GCP E6 R2, polskie tłumaczenie, dzięki Stowarzyszeniu GCPPL tutaj. Uznaje się, że szkolenie takie powinno być przeprowadzone nie rzadziej niż raz na 2 lata.

Na rynku dostępne są różne szkolenia zarówno on-line, jak i w postaci wykładów czy warsztatów. Szkolenia takie są dobrym źródłem informacji i przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej, ale podczas 2-3 dni treningu nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego o badaniach klinicznych. Aby stać się samodzielnym monitorem potrzebne są przynajmniej 2 lata pracy na stanowisku. Związane jest to z tym, że w badaniach klinicznych bardzo często zdarzają się sytuację w których trzeba nagle reagować, szybko zmieniać priorytety, czy rozwiązywać problemy, których nie dało się przewidzieć. Sposób i czas takiej reakcji zależy od tego czy mieliśmy z tym doświadczenie. Każdy projekt jest różny, każdy etap badania jest różny i dlatego dopiero praktyczne doświadczenie z badaniem w fazie start-up, inicjacji, monitoringu, zamknięcia bazy danych i zamknięcia Ośrodków daje nam realny obraz czym jest ta praca. Na wszystko są procedury, ale umiejętność korzystania z nich przychodzi wraz z doświadczeniem.

Z firm prowadzących wstępne szkolenia możemy wymienić: CRDEEBS, Soft Communication, Brilliance, czy stosunkowo nowy, ciekawy projekt naszego kolegi Wojciecha Makary, szkolenie on-line Clinical Trails Academy wszystkie te szkolenia są prowadzone przez praktyków z doświadczeniem i dają szansę na zdobycie podstaw wiedzy, ale przede wszystkim możliwość kontaktu z osobami, które znają badania z praktyki.

Organizator naszego spotkania BKWP wraz z CCTS prowadzą indywidualne szkolenia. Dotychczas przeprowadzono je zarówno dla Ośrodków, jak i studentów uniwersytetów medycznych, w tym roku dodatkowo planowane jest również szkolenie dedykowane dla przedstawicieli medycznych, mających w planach pracę w branży badań klinicznych.

 

Certyfikat IATA

 

Certyfikat IATA w zakresie transportu próbek biologicznych (np. krew) i substancji niebezpiecznych (suchy lód) jest potrzebny dla koordynatorów i pielęgniarek w Ośrodkach.

Przykładowo Mayo Clinic zapewnia darmowe szkolenie on-line, które zajmuje kilkadziesiąt minut. Warto wpisać taki certyfikat CV.

 

Kompetencje kandydata – od tego zależy czy otrzymacie pracę

 

„To czy dostaniecie się do konkretnej pracy zależy od waszych kompetencji.”

 

Pożądane kompetencje zależą od stanowiska, na które aplikujecie a jest ich bardzo wiele. Dlatego zanim wpiszecie coś do CV zastanówcie się na ile jest to cecha, która wyróżnia was od konkurencji:

 1. Posiadanie prawa jazdy (czy zdarzyło wam się przejechać 500 km w ciągu jednego dnia?);
 2. Znajomość obsługi MS Excel, do czego, jak często i w jakim zakresie z niego korzystacie;
 3. Znajomość języka angielskiego;

- Dobra znajomość oznacza tu, że dana osoba rozumie treść GCP po angielsku, rozmawia naturalnie i nie ma problemu, aby porozmawiać po angielsku np. o działaniu niepożądanym leku. Nie powinno być sytuacji np. na konferencji prowadzonej po angielsku, w której ktoś waha się przez 10 min. czy zadać pytanie, czy nie. Nie trzeba mówić perfekcyjnie we wszystkich czasach, ważne, aby czuć się swobodnie. Na rozmowie kwalifikacyjnej (dotyczy niższych stanowisk) lepiej „kaleczyć” ten język, mylić wyrazy, czasy, ale starać się przekazać kontekst, niż zastanawiać się nad doborem odpowiedniego określenia i milczeć. W branży tej pracują osoby z całego Świata i trzeba umieć się komunikować.

 1. Odpowiednia komunikacja- czy zdarzyło wam się, że osoba początkowo mająca tylko 5 minut chętnie rozmawia z wami przez 30 min – taki powinien być CRA;
 2. Samodzielność w rozwiązywaniu problemów – czy jesteś osobą o zdolnościach analitycznych, która pod presją czasu potrafi rozwiązywać problemy ?

To tylko mała część kompetencji jakie powinien mieć CRA. Zarówno w CV jak i na rozmowie konieczne jest przedstawienie tego w taki sposób, aby potencjalny pracodawca miał z tego korzyść. Wakacyjna praca, wolontariat, praca naukowa, czy działalność w samorządzie uczelni będzie kompetencją, jeżeli w odpowiedni sposób będzie zaprezentowana – suche hasło „udział w szkoleniu…” nie jest kompetencją.

Wykształcenie

 

Niekoniecznie musi to być wykształcenie biologiczne czy medyczne. Część firm świadomie zatrudnia studentów studiów niemedycznych, bo trudniej im awansować na wyższe stanowiska, tym samym dłużej pracują na stanowisku CTA, czy koordynatora. Ale nie jest to reguła. Nie każdy też chce zostać CRA, dlatego też wynagrodzenie doświadczonego koordynatora czy asystenta bywa wyższe niż początkujących monitorów. Wynagrodzenie zależy od tego jakie macie kompetencje, a nie jaki staż pracy.

 

Studia podyplomowe

 

Wszystkie dostępne studia podyplomowe są warte polecenia, jednak trzeba mieć świadomość czemu mają służyć. Można tam spotkać praktyków, wymienić się doświadczeniami i wiedzą. Poziom zajęć zależy mocno od zebranej grupy, jeżeli studenci mają wiedzę bardzo podstawową, wykładowcy dostosują do nich treść i osoby doświadczone mogą się nudzić. Założenie, że dyplom uczelni pozwoli na pracę CRA bez wcześniejszego doświadczenia jest błędne. Brak możliwości praktycznego wykorzystania wiedzy przekazywanej na zajęciach sprawia, że po kilku miesiącach tej wiedzy pozostaje niewielka część. Dlatego lepiej rozpocząć studia podyplomowe po kilku miesiącach pracy.

 

Jak rozwijać swoją wiedzę związaną z badaniami klinicznymi we własnym zakresie?

 

Materiały:

 1. Badania Kliniczne pod redakcją Teresy Brodniewicz;
 2. Ustawa Prawo Farmaceutyczne, cały art. 37;
 3. Ustawa o Wyrobach Medycznych
 4. ICH GCP E6(R2) w języku polskim i angielskim.

Udział w konferencjach, seminariach i spotkaniach, takich jak IBBKWP. Najlepszym źródłem wiedzy jest kontakt z osobami praktycznie zajmującymi się badaniami, więc sprawdźcie raz jeszcze kogo macie wśród znajomych na FB i dołączcie do grup: ClinOpsCafe, BKWP, czy Site-BKWP. Istnieje też zamknięta grupa CRA-BKWP dla przedstawicieli sponsora z firm farmaceutycznych czy CRO (dostęp na zaproszenie członka grupy).

 

Życiorys

 

Wysyłasz CV i nikt nie odpowiada? Z dużym prawdopodobieństwem należy poprawić życiorys. Z dokumentu ma wynikać, że dana osoba specjalizuje się i chce pracować w badaniach klinicznych. Jeśli pracowałeś/aś w innej branży, napisz jak twoje umiejętności tam zdobyte i odniesione sukcesy przełożą się na badania kliniczne i jak można je wykorzystać. Zatrudnienie osoby bez doświadczenia, czy z niewielkim doświadczeniem jest inwestycją dla pracodawcy – musicie udowodnić, że warto w was inwestować.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

 

Pytanie o słabe/mocne strony pojawia się, bo rekrutujący chce poznać osobowość kandydata. Nie należy recytować „jestem dokładny, elastyczny itp.”, tylko podać przykłady z życia wskazujące wasze cechy, które przydadzą się w pracy w badaniach klinicznych. Dobra analiza SWOT, na przykładach jest koniecznością.

Pytanie na konkretny temat, np. związany ze świadomą zgodą, raportowaniem SAE, czy przygotowaniem do wizyty. Jeżeli nie macie konkretnej odpowiedzi na dane pytanie, warto powiedzieć to co wiecie w tym temacie, bo wtedy pokazujecie, że zrozumieliście pytanie. Nikt nie wymaga encyklopedycznej wiedzy na temat, ale sposób myślenia („myślenie na głos”), czy łączenie faktów jest bardzo cenne.

Pytanie „Gdzie się widzisz za 2-3 lata?”. Odpowiadając bądź uczciwy. Gdy aplikujesz np. na koordynatora, a w planie masz być monitorem, warto zapytać: Jakie kompetencję muszę zdobyć i czy mam u was na to szansę, żaby być monitorem. Będzie to uczciwe, a z drugiej strony pozwoli pracodawcy zrozumieć motywację.

Precyzyjne pytania o szczegóły pracy mogą zaimponować pracodawcy, ponieważ pokazują twoją wiedzę w tym temacie. Przygotuj (samodzielnie!) takie pytania.

Jeżeli czujecie, że coś poszło nie tak na rozmowie kwalifikacyjnej, zapiszcie sobie to zagadnienie. Zastanówcie się, jak lepiej na nie odpowiedzieć, a jeśli nie wymyślicie, to napiszcie do kogoś bardziej doświadczonego, lub na/do BKWP. Wasze wątpliwości świadczą, że dążycie do celu, a takich ludzi potrzeba.

 

Lokalizacje w Polsce do pracy w badaniach klinicznych

 

Firmy farmaceutyczne i CRO: Warszawa, ewentualnie Kraków.

Ośrodki: W większości większych miast, zarówno publiczne, jak i prywatne. Część Ośrodków ma swoje wizytówki w serwisie BKWP (można w ten sposób sprawdzić dane kontaktowe), inne najlepiej wyszukać w google.  Coraz więcej ośrodków ma swoje profile na FB.

 

Różnica między pracą w CRO, firmie farmaceutycznej i ośrodku

 

Generalną zasadą pracy w CRO jest to, że pracuje się dla realizacji zadań, za które pracodawca (a także my) otrzymuje wynagrodzenie. W firmie farmaceutycznej podejście do badań, zazwyczaj jest bardziej skupione na realizacji celu. W praktyce przekłada się to na spokojniejszą, ciekawszą, bardziej urozmaiconą, ale mniej płatna pracę w firmie, a w CRO wykonywaniu dużej liczby powtarzalnych czynności z większą presją czasu, za nieco wyższe wynagrodzenie. Oczywiście nie jest to regułą i dużo zależy od osobowości kandydata, gdzie będzie mu się pracowało lepiej. Charakterystyczne dla dużych CRO jest to, że często pracownik jest odpowiedzialny za wąską dziedzinę – tylko monitoring, tylko start-up, czy tylko negocjacje kontraktów – to sprawia, że nawet osoby z wieloletnim doświadczeniem nie są gotowe np. na rozpoczęcie pracy na własnej działalności, czy ich wartość na rynku pracy/możliwość awansu na wyższe stanowiska nie jest tak duża, jak w innych firmach.

Praca w ośrodku wcale nie musi być nudna, coraz więcej z nich tworzy specjalne jednostki badań klinicznych, w których pracownicy mają bardzo dokładnie sprecyzowane zadania. Wynagrodzenie dochodzi nawet do stawek dla monitorów, a nie trzeba jeździć po Polsce. Coraz częściej doświadczeni monitorzy decydują się na pracę w Ośrodku, lub tworzą swoje podmioty lecznicze wyspecjalizowane w badaniach klinicznych.

 

Gdzie pracuje się najlepiej?

 

Każda firma jest inna. Spotkania takie jak dzisiaj pomagają w zorientowaniu się kto jest z jakiej firmy. Można się wymienić kontaktami, czy znaleźć te osoby np. na LinkedIn i zapytać o interesujące nas stanowisko, jakie są na nim obowiązki, warunki, możliwości awansu.

Widząc w ogłoszeniach „dynamicznie rozwijająca się firma…” tak naprawdę nie otrzymujemy tego co powinno nas interesować. Owszem pakiet socjalny, czy wynagrodzenie jest ważne, ale branża ta jest bardzo dynamiczna, przejęcia, połączenia, fluktuacja pracowników, zmiany struktury – to wszystko ma bardzo  duże znaczenie jak się pracuje. Dlatego warto dowiedzieć się więcej zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu pracy, a tym bardziej zmianie miejsca pracy

 

BKWP nie rekrutuje pracowników, od tego są inne firmy, ale pomagamy w dopasowaniu odpowiedniego kandydata do odpowiedniej firmy. Posiadamy swoją bazę danych potencjalnych kandydatów (głównie na podstawie „wizytówki plus” konta CRA/CTS w serwisie) i jeżeli potencjalny pracodawca się do nas zgłasza – staramy się dopasować pracownika i pracodawcę do siebie. Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że jak ktoś naprawdę chce rozpocząć pracę w badaniach klinicznych, to znajdzie ją w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli się to nie uda, prawdopodobnie kandydat jest za słabo przygotowany, albo nie zależy mu aż tak bardzo.

Wysyłając do nas CV upewnijcie się, że jest ono „dobre” i dodajcie oczekiwania na jakim stanowisku chcielibyście pracować (w perspektywie krótko i długoterminowo)– jeśli po długim czasie (kilka tygodni) nie dostaniecie odpowiedzi od BKWP, warto wysłać krótkiego e-maila z przypomnieniem i/lub raz jeszcze popracować nad CV. Każdy z pracodawców ma świadomość, że na początku drogi trudno jest jednoznacznie wskazać gdzie się chce być za 3-5 lat, ale i tak powinniśmy spróbować to określić.

 

Jaka jest różnica między kontraktem a etatem?

 

Freelancer, to osoba na własnej działalności, pracująca zazwyczaj za stawkę godzinową. Zadania są podzielone na konkretne przedziały czasowe i w taki sposób można wypracować określoną liczbę godzin. Mając równolegle więcej niż jeden kontrakt może to być nawet ponad 200 godzin miesięcznie. Kontrakt: większa pensja, więcej pracy, więcej stresu. Można koszty odliczać od podstawy opodatkowania, płacić znacznie niższy „ZUS”, jeździć samochodem jakim się chce i nikt nie narzuca godzin pracy. Minusy to mało stabilna praca (zdarza się okres bez pracy), nie ma urlopów czy płatnego L4

Etat: mniejsza pensja, stała i spokojniejsza praca, często zdarzają się nadgodziny, których nie można odebrać, masz niewielki wpływ na to z kim pracujesz i przy jakich projektach.

Podczas spotkania, większość osób była początkująca, ale tutaj więcej o tym kiedy zmienić stanowisko, czy stać się kontraktorem

 

Praca w ośrodku jako koordynator

 

Jeśli nie wiemy na jakim stanowisku chcemy pracować w przyszłości, to jak długo pracować jako koordynator, kiedy zmienić pracę? Nie ma zasady, podobnie jak w przypadku początkującego monitora, trzeba poznać różne etapy badania. Jak mamy szczęście może to być kilka-kilkanaście miesięcy, ale to nie oznacza, że jesteśmy gotowi stać się CRA. Na pewno w tym czasie będzie okazja poznać pracę monitora i dowiedzieć się od nich jak ta praca wygląda. Ok. 1 roku, ale nie ma reguły, zależy od zdobytych kompetencji. Kluczowym jest, ponownie, zakres obowiązków. Jeżeli przez pierwsze pół roku nie pozwoli wam się robić nic więcej jak wprowadzać dane do CRF, czy umawiać pacjentów, prawdopodobnie szybka kariera w tym miejscu nie jest możliwa. Czym większy zakres obowiązków, tym szersza wiedza, większa wartość na rynku i szansa na wyższe stanowisko. Zmiana pracy po 6 miesiącach nie wygląda dobrze w CV, ale jeżeli czujecie, że się nie rozwijacie, szkoda tracić czas.

 

Rodzaj zatrudnienia:

Pracownicy w Ośrodkach zazwyczaj zatrudniani są na etat, ale zdarza się, że jest to zlecenie płacone jest za godzinę, czy wprost, za konkretną aktywność z góry ustaloną stawkę.

Osoby studiujące, pracujące w niepełnym wymiarze godzin, które mają mniej obowiązków (wpisywanie danych do CRF, umawianie pacjentów) - zazwyczaj na umowę zlecenie.

 

Czy dostępne raporty odnośnie zarobków w branży są wiarygodne?

 

 • Obecnie nie ma wiarygodnego źródła. Ankieta zrobiona niedawno przez BKWP pokazała, że przedział zarobków na każdej z pozycji jest ogromny. Tutaj znajduje się treść naszego raportu. Uzależnione jest to głównie od kompetencji oraz zakresu obowiązków, pod tą samą nazwą stanowiska kryją się często zupełnie inne aktywności.

 

Co oznacza stanowisko „One-way” ?

 

Są stanowiska w branży badań klinicznych, które są na tyle charakterystyczne, że zakres obowiązków mocno różni się od innych. Jeżeli traficie na takie stanowisko: pharmacovigillance, data management, TMF specialist, regulatory, contract negotiations, musicie mieć świadomość, że 4 lata doświadczenie nie jest tym samym co 4 lata na stanowisku koordynatora, czy CRA. Wiele osób tak widzi swoją dalszą ścieżkę kariery i jest z niej zadowolona, ale jeżeli po 6-12 miesiącach czujecie, że nie jest to dla was stanowisko- warto je zmienić i nie „męczyć się” kolejne lata.

 

Deklaracje członkowskie Stowarzyszenia GCPpl

 

Planując pracę w branży warto być członkiem Tutaj szczegóły. Należy wypełnić wszystkie pola deklaracji członkowskiej, koniecznie musi być uzasadnienie chęci dołączenia do stowarzyszenia.

 

Jak rozpocząć pracę w branży będąc lekarzem?

Tutaj wpis na ten temat.

 

 

Podsumowanie:

Przed rozpoczęciem pracy należy stale rozwijać swoje kompetencje, zastanowić się jak je wykorzystać w badaniach klinicznych i jak o nich opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, uczestniczyć w szkoleniach, konferencjach, czytać literaturę we własnym zakresie, dopracować CV.

Aby ułatwić zmianę pracy, w jej trakcie należy mieć dostęp do różnych aktywności i zadań, angażować się w różne projekty z różnych obszarów (onkologia, pediatria, pulmonologia, neurologia), być precyzyjnym w tym co się robi, starać się rozszerzać swoje umiejętności. Jeżeli pojawią się pytania, zadaj je na jednej z naszych grup, lub napisz do nas na info@bkwp.pl.