Podgląd wiadomości

Raport, ranking, czy analiza wynagrodzeń w branży Badań Klinicznych ?

Data: 2022-11-03

Raport, ranking, czy analiza wynagrodzeń w branży Badań Klinicznych ?

Jak zapewne wiecie, w piątek ruszyła kolejna ankieta BKWP.pl tutaj dotycząca wynagrodzeń w branży badań klinicznych. Od poprzedniej minęło prawie 2 lata. W tym czasie naprawdę wiele się zmieniło. Najwięksi przeciwnicy pracy home based zgodzili się na pracę zdalną, przyśpieszyło wdrażanie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, coraz więcej aktywności wykonywanych jest z pomocą systemów… Pobieżnie patrząc można by było napisać, że nastąpiła rewolucja. Ale tak naprawdę to żadna rewolucja, a jedynie adaptacja do nagłej zmiany, którą spowodowała pandemia. Rewolucją jest natomiast wprowadzenie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia Dyrektywy 2001/20/WE, które tak naprawdę zostało dopiero „trochę” wprowadzone, bo nadal czekamy na Ustawę o Badaniach Klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Efektem tego jest wprowadzenie The Clinical Trials Information System (CTIS), który sprawia, że 5-10 lat doświadczenia w „Regulatory” docelowo może sprowadzić do sytuacji zero-jedynkowej – albo ktoś ma takie doświadczenie, albo nie ma. Podobnie ma się sprawa z monitorami badań klinicznych – czy 15 lat doświadczenia (papierowe CRFy i 100% SDV) jest obecnie kompetencją, która przemawia za takim kandydatem, czy umiejętność/łatwość obsługi systemów, doświadczenie w praktycznym Risk Based Monitoring nie będzie cechą bardziej poszukiwaną ? Już przy poprzedniej ankiecie mieliśmy problem z oceną wyników, widełki dla wielu stanowisk były bardzo szerokie, nie zawsze pokrywało się to z doświadczeniem w latach na danym stanowisku.

Dlatego czy Raport wynagrodzeń może być przedstawiony wyłącznie w tabeli ?

Odpowiedź wydaje się być oczywista-Nie.

 

Czy ranking „kto więcej płaci” ma sens ?

Odpowiedź również jest oczywista – Nie.

 

Czy BKWP poradzi sobie z analizą dużego pliku zawierającego dużo dodatkowych danych ? Odpowiedź również jest oczywista – Nie.

 

Z tego powodu poprosiliśmy do współpracy kolegów z CRplus.org z wieloletnim doświadczeniem w rekrutacji, z bardzo szerokim doświadczeniem zarówno w kwestii oczekiwań pracodawców, sposobów zatrudnienia, wspierania trudnych projektów, jak i ekspertów od różnych modeli współpracy pracodawca-pracownik.

Zależy nam na tym, aby uniknąć sytuacji: „średnia dla stanowiska to 10 tys. a ja mam przecież 3 lata doświadczenia i zarabiam tylko 8 tys.” Chcielibyśmy przeprowadzić głęboką analizę od czego to wynagrodzenie zależy. Czy nam się uda ? Przekonamy się (świadomie użyłem pierwszej osoby, bo sami jesteśmy ciekawi czy taka analiza jest wykonalna) mniej więcej w połowie grudnia.

Konkrety:

Koledzy z pharmajobs.pl zakończyli zbieranie danych do swojego raportu. Ogłoszenie wyników 22 listopada 2022 o godzinie 11:00: wiemy, na podstawie pytań, że nie będzie to jedynie czysta tabela.

My do tego czasu prawdopodobnie zakończymy zbieranie danych, ale CRplus potrzebuje 2-3 tygodnie aby dokładnie i możliwie obiektywnie ocenić co wpływa na nasze wynagrodzenie. Dlatego nasze dane planujemy opublikować około 15 grudnia.

Mamy nadzieje, że obie analizy (świadomie unikamy określenia Raport w naszym przypadku) pozwolą zarówno pracodawcom, jak i pracownikom obiektywniej ocenić czy ich wynagrodzenie jest rynkowe, ale także czy „opłaca się” im zmieniać pracę.

Dyskusję na temat ankiety; Waszych oczekiwań, wstępnie zebranych danych, sposobu ich przedstawienia przenosimy na stronę Facebook oraz Linkedin wszelkie sugestie mile widziane.

Póki co, raz jeszcze zapraszamy do wypełnienia ankiety tutaj oraz przekazania linku swoim znajomym, czym więcej osób wypełni, tym bardziej precyzyjne dane będziemy mieli.